مهمترین اخبار | مهمترین اخبار و رویدادهای شرکت
عملکردها و کاربردها| تست دوام هزارساله

RITEK M-DISC چیست؟ 

ذخیره سازی همیشگی چقدر ارزش دارد؟ به لطف فناوری M-Disc که توسط شرکت رایتک، دیسک های آن تولید میگردد، شما لازم نیست تصمیم بگیرید که اطلاعات را چگونه در امنیت کامل و تا هزار سال ذخیره و آرشیو نمایید. 

ام- دیسک های RITEK در استاندارد جدید ذخیره سازی خود، اطلاعات شما را بر روی یک لایه صخره مانند حکاکی می کند که به اثبات رسیده که تا هزار سال ماندگار خواهد بود. از سوی دیگر در برابر حرارت، رطوبت و نور مقاوم می باشد. 

عمر فایل ها چقدر است و اطلاعات چقدر عمر خواهند داشت؟
1-    هارد کامپیوترها : 5-1 سال 
2-    دی وی دی : 7-3 سال 
3-    فلش : 8-5 سال 
4-    ام-دیسک :  هزار سال (ده قرن)

نتیجه آزمایشات: چگونه M-Disc هزار سال اطلاعات را نگهداری می کند؟ 
دیسک های رایتک که مجهز به فناوری ام-دیسک هستند، خانواده ای از یک رسانه اپتیکال معدنی ویژه آرشیو سازی بشمارمی آیند. شرکت RITEK بعنوان بخشی از تعهد فراهم سازی راهکارهای ذخیره سازی دائم اطلاعات و به جهت تعیین عمر نگهداری اطلاعات توسط فناوری ام- دیسک  با فرمت DVD، برنامه تست کامل استاندارد ISO/IEC 10995 انجام گرفته که خلاصه آن به شرح ذیل به اطلاع می رسد:

 • تمام نتایج در زمینه های گوناگون تأیید می نماید که دیسکهای ام-دیسک رایتک در شرایط نرمال ( دمای 25 درجه و رطوبت نسبی 50 درصد) به طور متوسط 1332 سال عمرخواهد داشت. این نتایج همچنین حاکی از آن است که این دیسک ها از بهترین راهکارهای ذخیره سازی داده های دیجیتال در دسترس 100 برابر کارایی بهتری دارند.
 • در بدترین شرایط نگهداری ( دمای 40 درجه و رطوبت نسبی 70درصدی ) میانگین عمر این دیسک های رایتک معادل 530 سال و در بهترین شرایط ( دمای 15 درجه و رطوبت نسبی 20 درصد) عمر این دیسک شگفت انگیز بطور متوسط 24908 سال خواهد بود ( در حدود 25 قرن ! ).

تست رایت وزات دفاع امریکا

وزارت دفاع آمریکا – بخش جنگ افزارهای هوا برد نیروی دریایی (NAWCWD) واقع در ایالت کالیفرنیا به دیجیتال سازی و ذخیره اطلاعات برای مدت طولانی و شرایط و محیط های سخت (خشن) علاقمند شد. زیرا این گونه ذخیره اطلاعات امنیت بسیار بالا را تضمین نموده و نگهداری بلند مدت اطلاعات را که هزینه های نگهداری روشهای معمول را حذف می نمود.
از این رو نظرشان به تست فناوری ام- دیسک جلب شد. شاخه ی مهندسی محیط و چرخه ی عمر (Life Cycle and Environmental Engineering) این واحد نظامی پنج برند مختلف از دیسک های DVD  آرشیوال گلد را به همراه ام- دیسک های شرکت رایتک مورد آزمایش قرار داد.
از ام-دیسک و 5 برند دیگر (Delkin,MAMA-A,Mitsubishi,Taiyo Yuden,Verbatim) هر کدام20 حلقه دیسک مورد آزمایش قرار گرفت. 
کارایی دیسک ها و درایوها مورد تحلیل قرار گرفت تا مشخص گردد که کدام ترکیب دیسک و درایو از هر برند دارای بهترین کیفیت رایت خواهد بود. ام- دیسک ها با استفاده ازدرایو رایتر M-Disc READY رایت شدند. جهت رایت دو برند 50 حلقه دیسک مصرف شد تا به استاندارد رایت مورد نظر این آزمایش برسد در اتاقک (chamber) تست و در شرایط خشن (سخت) برابر با 85 درجه ی سانتیگراد، 85 درصد رطوبت نسبی و نور طیف کامل فرآیند آزمایش 3 مرتبه انجام شد که نتایج یکسانی را به همراه داشت.

خلاصه نتایج تست:
هیچکدام از دیسک های مجهز به فناوری ام- دیسک به هیچ عنوان دچار تخریب اطلاعات رایت شده نشدند.
پس از دوره تست در شرایط سخت تک تک دیسکهای برندهای دیگر مقادیر زیادی از خطاهای داده (اطلاعات رایت شده ) را نشان دادند. بسیاری از این دیسک ها بقدری آسیب دیده بودند که توسط دستگاه آنالیز دیسک بعنوان یک DVD  تشخیص داده نشدند.

ساختار فیزیکی لایه ی دیتا

ساختار فیزیکی ام-دیسک های رایتک  نیز دارای ویژگیهایی شبیه به سنگهای معمولی می باشد و از چندین لایه مواد غیرمتشابه تشکیل شده است. حفره ها (pit) های حک شده بر روی این دیسک که دیتای دیجیتال را در خود ذخیره می نماید شبیه ساختارهای خالی موجود در بسیاری از سنگهای رسوبی مانند سنگ پا نیز می باشد.


لایه داده های غیرارگانیک 
لایه اطلاعاتM-DISC دارای تعداد زیادی از ویژگیهای مشابه هست. این لایه، تماما تشکیل شده است از مواد غیر ارگانیک و ترکیباتی شامل فلزات و شبه فلزات. آن شامل چندین مواد و ترکیبات مشترک با سنگ است که شامل اکسیدهای سیلیکون و فلزات کمیاب می باشد. این لایه، در هر دمایی از دمای اتاق گرفته تا 500 درجه سانتی گراد، حالت جامد دارد و در حضور اکسیژن، نیتروژن، آب و سایرموادشیمیایی مخرب که ممکن است در محیط های ذخیره سازی معمولی یافت می شوند، پایدار است. 

اندازه گیری طول عمر 
اندازه گیری عملکرد دیسک های ام-دیسک در تعیین مستقیم طول عمر، یک چالش است. وقتی بعضی چیزها به آهستگی دچار تغییر می شوند، اندازه گیری های دقیق نیاز به سپری شدن دوره زمانی طولانی دارد. 
لایه اطلاعات در برابر اکسیداسیون بسیار مقاوم است، طوری که تغییرات قابل مشاهده در یک ام-دیسک ذخیره شده تحت شرایط نرمال،  بعداز ماهها، هنوز بندرت قابل شناسایی هستند. یک راه برای مقابله با این چالش، این است که بدترین حالت تخمین درباره طول عمر را با استفاده ازداده ها و تئوری های شناخته شده درنظر بگیریم و بعد نتایج را در برابر داده های اندازه گیری شده، آزمایش کنیم تا ببینیم آیا تخمین مفید بوده است یا نه. اکسیداسیون لایه های فلزی، مکانیزم احتمالی عامل شکست می باشد. تئوریسین ها با این موضوع موافقند که اکسیداسیون فلزات مشابه آنهایی که در دیسک های ام-دیسک استفاده شده اند بصورت لگاریتمی پیش می روند. بر روی سطح فلز بدون پوشش به سرعت یک لایه نازک اکسید با مقیاس نانو تشکیل می شود. بعد، این لایه اکسید از مابقی لایه فلزی در برابر اکسیداسیون بیشتر حمایت می کند. 
بیشتر تغییرات در بازتاب پذیری، درماههای اولیه پس از ساخت دیسک رخ خواهد داد. 

استقامت لایه ی دیتای  ام- دیسک رایتک

لایه دیتا (اطلاعات ذخیره شده) ام- دیسک رایتک در مقیاس نانو ساخته می شود که دارای ساختاری چند لایه ای از فلزات و سایر مواد معدنی مقاوم می باشد.
ام- دیسک های رایتک از چهارلایه تشکیل شده است که لایه سطحی (روی دیسک) از جنس پلی کربنات، لایه دوم از چسب مخصوص، لایه سوم ( لایه ذخیره سازی اطلاعات) و لایه پایانی نیز از جنس پلی کربنات می باشد.
 یعنی لایه مخصوص دیتا در واقع در یک ساندویج از پلی کربنات محافظت می شود و تا وقتی که این لایه ها سالم هستند اطلاعات تخریب نخواهد شد که این مقاومت شگفت انگیز لایه دیتا، راز طول عمر هزار ساله این دیسک ها می باشد اما اگر شدت اکسیداسیون که بستگی به شرایط نگهداری دارد افزایش یابد در طی گذشت قرنها این لایه آسیب خواهد دید.
 آزمایشات فراوان انجام گرفته به این نتیجه رسیده که اطلاعات ام- دیسک اگر در یک محیط معمولی با دمای اتاق و خشک نگهداری شود تا بیش از 10 هزار سال توسط درایوها قابل خواندن خواهد بود. 
بدلیل اینکه عمر لایه پلی کربنات درمطالعات طولانی مدت حداقل هزار سال برآورد شده است پس منطقی است که عمر این دیسکها بواسطه کوتاهی ماندگاری ماده پلی کربنات به حداقل هزار سال محدود گردد. ( منبع: گزارش استقامت لایه ی دیتای M-Disc )

ام- دیسک رایتک : زندگی شما حک شده بر روی سنگ

چرا سنگ ؟ 

واژه " صخره مانند" برای توصیف لایه ی دیتای دیسک های ام-دیسک بکار می رود و این در حالی است که درعمل این دیسک از صخره ساخته نشده است پس آیا این توصیف، توصیف مناسبی است یا بیشتر شبیه به یک شگرد هوشمندانه بازاریابی است ؟ جواب بخش اول مثبت است.
لایه ی  دیتای ام- دیسک  دارای چندین خواص شبیه به صخره های معمولی می باشد. ترکیب لایه ی این ساختار فیزیکی و تمام تغییراتی که در زمان فرآیند رایت اطلاعات بر روی این لایه اتفاق می افتد شبیه حکاکی برروی صخره می باشد . لایه ی دیتا دارای ویژگیهایی شبیه صخره است و تماما از مواد و ترکیبات معدنی مانند فلزات و شبه فلزات تشکیل شده است. از ترکیبات و مواد تشکیل دهنده صخره ها مانند اکسیدهای سیلیکون و مواد کمیاب موجود در لایه های زمینی ساخته شده است .
از دمای معمولی یک اتاق تا بیش از 500 درجه سانتیگراد جامد باقی خواهد ماند و در مجاورت اکسیژن، نیتروژن، آب و دیگر مواد شیمیایی زیان آور که در محیط های معمولی نگهداری ممکن است وجود داشته باشد، پایدار و استوار باقی خواهد ماند.

حکاکی اطلاعات برروی سنگ

در پایان باید به این نکته اشاره نمود که مواد موجود در لایه¬ی دیتا همان به همان شکل که مواد سنگ ها در اثر حرارت و سایر فرآیندهای وابسته به تغییرات زمین شناسی تغییر می کنند در زمان انجام فرآیند نوشتن اطلاعات (رایت)، دچار همان تغییرات خواهند شد. به این شکل که بر اثر حرارت ایجاد شده در عملیات نوشتن (رایت)، اطلاعات با عمق و برجستگی زیادی بر روی سطح لایه دیتا حک می شوند دقیقا مانند آثار خطاطی و گرافیکی که از قرن ها پیش تا به امروز به جا مانده و قابل خواندن می باشند. ویژگی ها و مشخصاتی که یک صخره سنگ را قادر می سازد که دهها هزار سال بدون تغییرات عمده، بقا داشته باشد منبع الهام و اسرار پشت پرده ی پروژه عظیم و تاریخ ساز فناوری ام-دیسک بوده است که امروزه شرکت معتبر تایوانی RITEK تولید انبوه انوع 

ظرفیت ها ( 7/4، 25، 50 و 100 گیگابایت) و فرمت های دی.وی.دی و بلوری این دیسک را عهده دار است.
بنابر این اتفاقی نیست که لایه¬ی اطلاعات ام دیسک شبیه به سنگ / صخره است. دیسک های ام-دیسک رایتک اینگونه طراحی شده اند.                                                            
در برنامه تست ISO/IEC10995  دو برند DVD-R آرشیوی به منظور تست مدت عمر اطلاعات در چهار شرایط آزمایشگاهی متفاوت استفاده گردید.
در انتخاب این دو برند توجه ویژه¬ای به سه ویژگی و کیفیت تولید برندها در گذر زمان، هزینه خرید دیسک ( با فرض هزینه بیشتر برابر با کیفیت بالاتر) و مدت عمر اطلاعات رایت شده بنابر ادعای تولیدکنندگان دیسکها گردید.

DVD اول (دراینجا برند A) یک دیسک آرشیوی طلایی با عمر ادعا شده ی 100 سال و قیمت خرده فروشی هر حلقه در حدود 6/2 دلار و DVD دوم (دراینجا برندB) نیزیک دیسک آرشیوی با عمرادعا شده¬ی 30 سال و قیمت خرده فروشی هر حلقه در حدود 85/2 دلار (قیمتها به دلار امریکا می باشد.)
در نتیجه این تست مشخص گردید که میزان عمر بدست آمده از مقادیر مورد ادعای تولیدکنندگان این دو برند بسیاربسیار پایین تر می باشد.
دمای 25 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 50 درصد بعنوان شرایط نرمال مد نظر قرار داده شد که در این شرایط، متوسط عمر DVD برند A  تنها  سه سال و برایDVD  برند B معادل 7/2 سال برآورد گردید.

گروههای مخاطبان و مشتریان بالقوه برای محصول ام- دیسک

موسسات دولتی، کسب و کارها و مصرف کنندگانی که به ذخیره سازی دائم آرشیو های بزرگ اطلاعات دیجیتال نیاز دارند از قبیل :

 • پرونده های بیماران و  داده های پزشکی بیمارستانها 
 • بانک ها
 • آتلیه های عکاسی مراسم عروسی
 • معماران و طراحان ساختمان
 • طراحان گرافیک
 • طراحان داخلی
 • موسسات اداری و حسابداری
 • موسسات آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی

گروه بندی اصلی:

1- شخصی:

 • آرشیو فیلم های شخصی، جشن ها و سالگردها، مراسم عروسی.
 • آرشیو شخصی فیلم های سینمایی، موسیقی، بانک های نرم افزاری

2- تجاری، شرکتی، بازرگانی

 1. فرماندهی و زیر مجموعه های قوای نیروهای مسلح (زمینی، هوایی، دریایی شامل ارتش و سپاه)
 2. بانکها و موسسات مالی-اعتباری : جهت آرشیو و نگهداری اطلاعات مالی، پرونده های مشتریان و...
 3. تمامی سازمانها و ارگانهای دولتی :آرشیو پرونده ها و فایل های کاری
 4. موسسات بیمه (دولتی- خصوصی) : آرشیو پرونده مشتریان
 5. موسسات آموزشی ( تمامی سطوح علی الخصوص دانشگاههای دولتی-غیر دولتی) : آرشیو سازی پرونده های تحصیلی
 6. مراکز درمانی و بیمارستانی(دولتی-غیر دولتی) : آرشیو سازی پرونده های پزشکی بیماران
 7. مراکز خدمات دیتا : ذخیره سازی بک آپ محتوای سایت های مشتریان
 8. موسسات تهیه و تولید فیلم های سینمایی و شبکه خانگی
 9. کتابخانه ملی : آرشیو اطلاعات فیپای کتابها- آرشیو نسخه دیجیتال تمامی کتب قدیمی و جدید و بک آپ کتابخانه دیجیتال
 10. کتابخانه مجلس شورای اسلامی: آرشیو سازی نسخه دیجیتال کتابهای نسخ خطی و کتابهای مهم و نایاب
 11. تمامی شرکتهای تجاری خصوصی و دولتی: آرشیو سازی بک آپ دیتای نرم افزار های مالی، فایل های مهم شرکتی، آرشیو دیجیتال نامه ها و قراردادها- آرشیو امن بک آپ اطلاعات سایت و دیگر اطلاعات مهم تجاری
 12. تمامی وزارتخانه های دولتی( وزارت کار، وزارت مسکن و شهرسازی و ...)
 13. شهرداری ها : آرشیو سازی پرونده های شهری شهروندان
 14. فرماندهی نیروی انتظامی و کل زیرمجموعه های آن ( کلانتری ها، معاونت های اجتماعی، مواد مخدر و ...)
 15. کلیه مراکز علمی تحقیقاتی: آرشیو و نگهداری امن اطلاعات، گزارشات و دستاوردهای علمی-پژوهشی
 16. بنیاد حفظ ارزشهای دفاع مقدس
 17.  بنیاد حفظ آثار و ارزش های امام خمینی
 18. موسسات و مراکز مذهبی با محوریت نشر و اطلاع رسانی( مرکز تقریب مذاهب و ...)
 19. اداره ثبت و اختراعات

مشتریان و مخاطبان دیگر

 1. سازندگان انیمیشن : آرشیو و نگهداری انیمیشن های مشتریان
 2. طراحان و معماران (داخلی-خارجی در همه تخصص ها) : آرشیو و نگهداری نمنونه کارها و طرح های مشتریان
 3. مراکز ارایه دهندگان خدمات فیلم برداری مجالس و آتلیه های عکاسی و فیلم برداری رویدادی و صنعتی: آرشیو و بک آپ عکسها و فیلم های مشتریان
 4. موسسه اطلاعات (روزنامه اطلاعات) : آرشیو و نگهداری نسخه های شمارگان رزونامه
 5. موسسه ایران : آرشیو و نگهداری نسخه های شمارگان روزنامه (ایران)
2015 © تمامی حقوق این پورتال متعلق به شرکت بازرگانی هامون پخش پارس می باشد.
Setak Total Web Solutions
generated by: PGP™ | Hosted by: i-Host™
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟  
 

weilbet.co 1bonusyakala.xyz süperbahis bahis siteleri sikayetbahis.xyz